18
تشکر

آینده زبان های تحت وب

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

همواره یکی از سوالات کسانی که میخواهند تازه وارد دنیای تحت وب و زبان های برنامه نویسی و نشانه گذاری آن شوند آینده و بازار این زبان ها است.

یکی از نقاط قوت زبان های تحت وب پشتیبانی از پلتفرم های مختلف (Cross Platform), و حتی میتوان گفت تمام پلتفرم ها است. برای مثال زمانی که شما یک سایت طراحی و برنامه نویسی میکنید, این سایت را میتوان در تمام سیستم عامل ها اعم از دکستاپ, گوشی های هوشمند و تبلت ها به یک صورت دید.

 

در حالی که در خارج از دنیای تحت وب یکی از مشکلات عمده برنامه نویسان Multi Platform بودن برنامه است که با زبان های++C و Java آن را حل میکنند, که در واقع باز هم مشکل حل نشده است, زیرا برای هر کدام از پلتفرم ها یک کامپایل جداگانه صورت میگیرد.

در ادامه همراه ما باشید…

 

این مزیت بزرگ زبان های تحت وب باعث گسترش آن شد. امروزه شاهد آن هستیم که میتوان با زبان هایی مثل HTML, CSS, JavaScript برای سیستم عامل Windows 8 مایکروسافت Widget نوشت.

 

حتی این زبان ها پا را فراتر گذاشته اند. سیستم عامل Firefox OS که بر پایه لینوکس و موتور اجرایی Gecko-based ساخته شده است این اجازه را به کاربران میدهد که برای این سیستم برنامه های (Apps) مختلف را با استفاده از زبان های HTML, CSS, JavaScript ساخت.

 

این سیستم عامل APIهای مختلفی را برای برقراری ارتباط با دستگاه های مختلف گوشی هوشمند یا تلبت در اختیار توسعه دهندگان قرار میدهند. منظور از دستگاه های مختلف برای مثال سنسورها, دوربین, باتری و … است. به عبارت دیگر برنامه هایی که با این زبان ها نوشته میشوند به همان APIهایی دسترسی دارند که برنامه هایی که با زبان های مثل Java نوشته می شوند.

حتی میتوان سیستم عامل Chrome را هم وارد این جریان کرد.

 

میتوان به این تصمیم رسید که دیگر این زبان ها مخصوص وب نیستند و استفاده های گسترده ای از آن میشود. JavaScript به عنوان زبان برنامه نویسی و HTML, CSS به عنوان زبان های نشانه گذاری و استایل نویسی یک گروه قدرتمند را تشکیل داده اند, که با داشتن تخصص میتوان در آن ها آینده خوبی پیدا کرد.

 

این مطلب احتمالا مقدمه ای بر آشنایی با برنامه نویسی در Firefox OS خواهد بود.

 

  • Omid می‌گه:

    واقعا جالب بود!میشه به آینده امیدوار بود..یه چراغ دستم میرم جلو…یه کور سو…اینه ! 😐


  • نظرات این مطلب بسته است.