15
تشکر

آیا کاربران باید بتوانند JavaScript را غیرفعال کنند؟

JavaScript - جاوا اسکریپت

JavaScript – جاوا اسکریپت

 

گزینه غیرفعال کردن JavaScript از زمانی که Brendan Eich در سال 1995 این زبان را توسعه داد همیشه گزینه ای در تمام مروگرها بوده است. اما بنیاد موزیلا از نسخه 23 به بعد مرورگر فایرفاکس، این گزینه را برداشته است؛ که باعث شده است موجی از انتقادات و همچنین تشکرات به سوی فایرفاکس روانه شود.

از ابتدا جاوا اسکریپت یک گزینه اختیاری در بین سایت ها بوده است. تصاویر، استایلها، ویدئوها، صداها، عناصر فلش، همگی بدون جاوا اسکریپت پیاده سازی میشدند. و با غیر فعال کردن این زبان در مرورگر اتفاق زیادی در سایت ها نمی افتاد.

اما در دهه گذشته، جاوا اسکریپت در بیشتر سایت ها حضور دارد، تا آن جاییکه با غیر فعال کردن جاوا اسکریپت درون مرورگر، سایت دچار نوعی فاجعه میشود. حتی بعضی از سایت ها، تمام سایت خودشان را با ajax لود میکنند. البته هنوز هم میشود فقط از زبان HTML در توسعه صفحات وب استفاده کرد، اما اینکار رابط کاربری را خیلی ضعیف خواهد کرد.

Alex Limi به تازگی بحثی تحت عنوان “چک باکس هایی که تولید شما را میکشند” ایجاد کرده بود. او در این بحث ادعا کرده بود که گزینه های غیر فعال کردن تصاویر، جاوا اسکریپت، SSL و … فقط توسط %2 از کاربران استفاده میشود. در بهترین حالت کاربر همه آنها را نادیده میگیرد و در بدترین حالت ممکن است چند گزینه را غیرفعال کند.

با این حال که مروگر فایرفاکس گزینه غیرفعال کردن جاوا اسکریپت را برداشته است، اما کاربران کمی حرفه ای تر هنوز هم میتوانند از طریق صفحه اصلی تنظیمات about:config یا افزونه های مرتبط، جاوا اسکریپت را غیر فعال کنند.

نظر شخصی بنده بر اینست که اصولا کاربران حداقل با شرایط امروزی نباید بتوانند جاوا اسکریپت را غیر فعال کنند، و این حرکت میتواند توسط مروگرهای دیگر مخصوصا کروم که فکر میکنم در حال حاظر گزینه های غیر فعال کردن آن به راحتی در دسترس است ادامه داده شود.

با این حال بعضی از توسعه دهندگان و کاربران حرفه ای هنوز هم میخواهند، بتوانند جاوا اسکریپت را غیر فعال کنند، که البته به نظر من آنها اینکار را با استفاده از روش های پیچیده تری نسبت به سوئیچ کردن یک گزینه on/off انجام میدهند.

 • احمد می‌گه:

  به هرحال کاربران حق دارند از تکنولوژی بهره مند شوند. اینکه ممکنه دسترنج شما رو عده ای از بین ببرند یا کار شما رو دچار اشکال کنند حرف دیگه ای هست مثل اینکه کسی کتابی چاپ کنه و کسی این کتاب رو کپی کنه یا حتا در اون دست ببره و …
  به هرحال همونطور که به زور نمیشود کسی رو به بهشت برد ، به زور هم نمی شود انتخاب فعال یا غیرفعال کردن جاوااسکریپت و سی س س رو از کاربران گرفت
  درسایتم طریقه غیرفعال کردن جاوااسکریپت برای کاربران مرورگر موزیلا فایرفاکس و کپی کردن متن هایی که به نظرشون مفیده اما بی دلیل در محدودیت قرار گرفته اند منتشر شده . راحت باشید

 • Ali Amini می‌گه:

  به نظر من که باید گزینه ی غیر فعال کردن جاوا اسکریپت از روی همه ی مرورگر ها حذف بشه. :)

 • متین می‌گه:

  منم با حذف این گزینه شدیدا موافقم
  وقتی طراح وب یه لحظه فکر اینو میکنه که ممکنه در نهایت روی کامپیوتر کاربر js غیر فعال باشه کلا همه چیزو رو هوا میبینه!!
  ابتکار موزیلا خیلی خوبه که تو تنظیمات پیشرفته فقط قابل دسترسه

 • حسن می‌گه:

  غیر فعال کردن جاوااسکریپت خیلی هم مفیده.
  افزونه noscript برای همین کار ساخته شده.
  با این کار جلوی لود بیش از حد ، اجرای اسکریپتهای خطرناک ، سوء استفاده از سیستم کاربر گرفته میشه.
  هر موقع که لازم داشتیم خودمون فعالش میکنیم مثل یک فایروال.


 • نظرات این مطلب بسته است.