15
تشکر

مروری سریع بر WebGL

WebGL

WebGL

با رفتن به سایت (http://chrysaora.com) شبیه سازی زیبایی از عروس های دریایی را میبینید که میتوانید با ماوس جهت نمایش را عوض کنید. همچنین میتوانید تعداد و سرعت و انواع مختلفی از تنظیمات را روی عروس های دریایی انجام دهید.

اما ممکن است تعداد زیادی از کاربران این فکر را بکنند که این شبیه سازی با برنامه هایی مانند Flash و Silverlight درست شده اند، اما در این مورد و شاید موردهای آینده این یک حدس اشتباه است؛ بلکه حدس درست استفاده از تکنولوژی WebGL است.

در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات مقدماتی در مورد WebGL کسب کنیم.

WebGL استاندارد جدیدی برای گرافیک سه بعدی بر روی وب است. با استفاده از WebGL توسعه دهندگان وب میتوانند از تمام قدرت گرافیکی سیستم کاربر تنها با استفاده از JavaScript، یک مرورگر وب که از تکنولوژی های جدید پشتیبانی میکند، استفاده کنند. قبل از WebGL توسعه دهندگان از پلاگین ها استفاده میکردند و ابتدا از کاربر درخواست میکردند که پلاگین های مورد نیاز را نصب و اجرا کنند.

WebGL بخشی از تکنولوژی های خانواده HTML5 است. تکنولوژی هایی مانند WebGL مرورگر را به یک نرم افزار دسته اول تبدیل میکند که میتواند از سخت افزار سیستم به صورت مستقیم استفاده کند.

WebGL در واقع APIهای سطح پایینی برای کار با گرافیک سه بعدی ارائه میکند. اما واقعا کار با این APIها مخصوصا از نوع سه بعدی آن سخت است. خوشبختانه کتابخانه های متن بازی برای کار با WebGL ارائه شده اند که میتوان از آنها استفاده کرد.

WebGL بر پایه OpenGL ES 2.0 است. OpenGL یک استاندارد رندرسازی عناصر سه بعدی است. ES مخفف embedded systems به این معنی که برای دستگاه های کوچک مانند گوشی و تبلت ها هم تنظیم شده است. APIهای OpenGL در گوشی های iPhone, iPad و سیستم های اندروید و تبلت ها کار میکند.

WebGL بخشی از HTML است. برای استفاده از WebGL از عنصر canvas استفاده میکنند. شما میتوانید با استفاده از WebGL گرافیک سه بعدی توسعه دهید اما دیگر عناصر HTML شما نیز در صفحه کار میکنند.

درست است که WebGL بر پایه OpenGL ES 2.0 است اما با وب سفارشی شده است، و با استفاده از زبان جاوا اسکریپت میتوان از آن استفاده کرد.

اطلاعات بالا تنها بخش اندکی از WebGL است. اگر برنامه نویس نسبتا حرفه ای هستید و به WebGL علاقه مند شدید میتوانید از سایت threejs شروع کنید، که در واقع یک کتابخانه برای کار با WebGL است. همچنین در صفحه اصلی این سایت نمونه هایی از کار با WebGL وجود دارد. برای نمونه میتوانید این مثال را ببینید.

همچنین خواندن کتاب WebGL: Up and Running نوشته Tony Parisi توصیه میشود.

 

 • سعید وکیلی می‌گه:

  خیلی عالی بود

 • متین می‌گه:

  خیلی مفید بود
  از جمله مسائل آینده وب که به نظر من خیلی خیلی high tech هست همینه
  منتظر مطالب مرتبط هستم

 • حسین صدیقی می‌گه:

  بسیار عالی

 • یوسف می‌گه:

  عالی، مثل همیشه!

 • محمدرضا می‌گه:

  عالی بود محسن جان و مفید


 • نظرات این مطلب بسته است.