40
تشکر

ورود کاربر بوسیله اکانت گوگل – بخش اول

PHP – پی اچ پی

PHP – پی اچ پی

حتما در بعضی از سایت ها دیده اید که میگذارند با استفاده از اکانت سایت های معروفی مانند گوگل، یاهو، فیسبوک و غیره وارد سایت (Login) آنها شده و از امکانات آنها استفاده کنید. این شیوه برای بسیاری از کاربران بسیار خوب است. اول اینکه به هر سایتی که می روند مجبور نیستند فرم های خسته کننده ثبت نام را پر کنند و دوم هم اینکه با استفاده از یک نام کاربری و رمز عبور میتوانند از تمام سایتهایشان استفاده کنند.

در این مطلب که در دو بخش ارائه خواهد شد، نحوه لاگین کاربران با استفاده از اکانت گوگل را فرا خواهیم گرفت. در ادامه همراه ما باشید…

برای اینکه کاربران سایت بتوانند با اکانت گوگل خود وارد سایت ما شوند، باید به اطلاعات اکانت گوگل آنها مانند نام، ایمیل، آی دی کاربر و گزینه های اختیاری مانند آواتار آنها دسترسی داشته باشیم. نحوه گرفتن این اطلاعات به این صورت است که ابتدا دارنده سایت باید در قسمتی از سایت گوگل درخواست خود مبنی بر استفاده از این امکان را اعلام و اطلاعات خاصی مانند آی دی توسعه دهنده و اطلاعات دیگر را دریافت کند، که در بخش اول این مطلب نحوه انجام این کار توضیح داده خواهد شد.

سپس توسط کتابخانه های گوگل در زمان لاگین، کاربر به صفحه گوگل منتقل میشود و گوگل اجازه دادن این اطلاعات را از کاربر میگیرد، سپس دوباره کاربر به سایت ما منتقل میشود و ما اطلاعات را از درون Session دریافت میکنیم. انجام این کارها و برخی نکات دیگر را در بخش دوم این مطلب توضیح خواهیم داد.

1 – ابتدا به صفحه Google API console رفته و روی گزینه API Access کلیک کنید، سپس روی دکمه Create an OAuth 2.0 client ID کلیک کنید (باید با استفاده از روش هایی IP خود را تغییر دهید، اینکار فقط برای ثبت نام توسعه دهنده لازم است، همه کاربران میتوانند استفاده کنند).

Google API console

Google API console

 

2 – پنجره ای باز خواهد شد. فیلد های مربوطه را پر و روی کلید Next کلیک کنید.

Google API console

Google API console

 

3 – در صفحه بعد نوع اپلیکیشن را که اغلب Web Service است انتخاب کنید. در قسمت Your site or hostname روی گزینه more options کلیک کنید، سپس آدرس اصلی سایت و آدرس صفحه ای که میخواهید کاربر بعد از موافقت با دادن اطلاعات، به آنجا منتقل شود انتخاب کنید. سپس روی گزینه Create client ID کلیک کنید.

Google API console

Google API console

 

4 – خب همانطور که در عکس پایین میبینید ما فعلا سه قسمت از اطلاعات لازم را کسب کردیم که شامل Client ID, Client secret وRedirect URLs است.

Google API console

Google API console

 

5 – حالا برای گرفتن شناسه Developer key یا API key روی گزینه Services کلیک کنید. در صفحه باز شده یکی از سرویس ها را فعال کنید.

Google API console

Google API console

 

6 – خب حالا دوباره به صفحه API Access میرویم. همانطور که میبینید اطلاعات Client ID, Client secret, Redirect URLs و API key یا Developer key را در اختیار داریم، که با استفاده از آنها میتوانیم سایت خودمان را برای گوگل شناسایی کنیم.

Google API console

Google API console

در بخش دوم از این مطلب، ادامه کار توضیح داده خواهد شد.
 

مطالب مرتبط:

ورود کاربران بوسیله اکانت گوگل – بخش دوم

 • محمد حسین می‌گه:

  آقا من خیلی وقته منتظرم شما این آموزش ها رو ادامه بدید!
  لطفا امکان ورود از طریق توییتر و فیس بوک رو هم آموزش بدید.
  با تشکر.

 • الهام می‌گه:

  مفید بود. ممنون. میخواستم بپرسم آیا امکان ورود با اکانت یاهو هم وجود داره ؟

 • محمدرضا می‌گه:

  خیلی عالی میشه کار کاربران رو راحت تر میکنه. عالی بود محسن


 • نظرات این مطلب بسته است.