9
تشکر

مدیریت پیکیج ها با استفاده از Bower

Bower

Bower

شروع هر پروژه ای همراه است با دانلود کتابخانه‌های مورد نیاز که شاید یکی از دردسرهای همه برنامه نویسان وب باشد. این مشکل مربوط به پروژه ها هم نمیشود. برای مثال میخواهید یک کار جدیدی در جاوا اسکریپت انجام دهید، اما همین که ادیتور را باز میکنید یادتان می‌آید که ابتدا باید کتابخانه jQuery یا AngularJS را دانلود کنید.

اما دیگر نیازی به‌ رفتن به سایت‌های هر کدام از آن‌ها و دانلود جداگانه و قراردادن آن‌ها در پوشه پروژه نیست، زیرا Bower یک سرویس بر پایه NodeJS است به شما این امکان را میدهد از طریق خط فرمان هر کتابخانه ای را فقط با یک خط دستور دانلود کنید.

در ادامه مطلب همراه ما باشید

نصب Bower

برای نصب Bower ابتدا باید NodeJS نصب شده باشند. بعد از نصب NodeJS توسط دستور زیر میتوانید Bower را به صورت عمومی یا globally نصب کنید.

npm install -g bower

استفاده از Bower

راه‌های مختلفی برای استفاده از Bower وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راه حل‌ها استفاده از دستور زیر است. که به جای package باید نام کتابخانه ای را که میخواهیم نصب کنیم، بنویسیم.

bower install <package>
#example
bower install jquery

با اجرای کد بالا آخرین نسخه کتابخانه jQuery نصب میشود. ابتدا باید مطمئن شوید که کتابخانه مورد نظر شما آیا در Bower ثبت شده است یا خیر، که البته این نکته در مورد کتابخانه های پرطرفدار صدق نمیکند، زیرا حتماً آن کتابخانه ها ثبت شده اند.

اما اگر نسخه خاصی مورد نظر شما باشد باید به صورت زیر عمل کنید:

bower install <package>#<version>
#example
boewe install jquery#1.8

اگر میخواهید کتابخانه ای را نصب کنید که هنوز در Bower ثبت نشده است، میتوانید از آدرس git آن استفاده کنید. برای مثال فرض میکنیم jQuery در Bower ثبت نشده است. پس با استفاده از کد زیر آن را نصب میکنیم.

bower install git://github.com/someone/some-package.git
#example
bower install git://github.com/jquery/jquery.git

که البته آدرس git شما میتواند عمومی یا شخصی باشد.

شاید اولین سؤال شما این باشد که اگر اینترنت قطع شود، دیگر این سرویس قابل استفاده نیست. اما اشتباه است. اگر شما قبلاً کتابخانه ای را نصب کرده باشید، آن کتابخانه وارد کش Bower می‌شود که دیگر حتی نیاز به اینترنت هم ندارید. برای مثال توسط کد زیر میتوانید بدون نیاز به اینترنت یک کتابخانه را نصب کنید.

bower install <package-name> --offline
#example
bower install jquery --offline

برای حذف یک کتابخانه نیز میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

bower uninstall <package-name>
#example
bower uninstall jquery

نتیجه‌ گیری

Bower امکانات مختلف دیگری مانند استفاده از فایل bower.json برای نصب پیکیج ها دارد، که میتوانید تمام اطلاعات لازم را از سایت این سرویس دریافت کنید.

 • علی می‌گه:

  ممنون
  فقط یه سوالی برام پیش اومد: این پکیج ها کجا نصب میشن؟
  چطوری پیداشون کنیم و فایل های مورد نظرمون وصلشون کنیم؟

 • mohammadreza می‌گه:

  خیلی ممنون

 • mohammadreza می‌گه:

  عالی محسن جان . خواهش میکنم از تبدیل فایل های html به وردپرس یک آموزش بذار.


 • نظرات این مطلب بسته است.