17
تشکر

9 اشتباه برنامه نویسان مبتدی

9 اشتباه برنامه نویسان مبتدی

9 اشتباه برنامه نویسان مبتدی

ترس و شک داشتن به خود

اولین اشتباه برنامه نویسان مبتدی این است که فکر میکنند به اندازی کافی خوب و باهوش نیستند که این تفکر اشتباه است. من باور دارم که هر کسی میتواند یک برنامه را از پایه فرا بگیرد. کدهای برنامه نویسی در ابتدا نامفهوم به نظر میرسند. این طبیعی است. اما شما کم کم بیت به بیت آن کدها را خواهید فهمید و دیگر هیچ ترسی وجود ندارد و زمانی که معنی آنها را بدانید میبینید که خیلی منطقی هستند. قطها عنصر طبیعی استعداد در برنامه نویسی و فکر کردن به صورت منطقی است. شما ارباب ترس هستید یا ترس ارباب شما؟ یا چیزی دیگر!. نصیحت من به تمام برنامه نویسان مبتدی بازی کردن بازی های برنامه نویسی کشیدن و رها کردن(Drag and Drop) اسکرچ Scratch است. راهی بسیار خوب برای درک مفاهیم برنامه نویسی مانند حلقه(loop), دستور شرطی if, متغیرها و آرایه ها. بدون تایپ کردن.  زیرا در این بازی ها تایپ کردن وجود ندارد.

قالب کد کثیف

یکی از راه های جداکردن برنامه نویسان با تجربه از تازه کارها قالب کثیف کد برنامه نویسان مبتدی است. مانند نداشتن تورفتگی(Indent) و یا استفاده خیلی زیاد از خطوط زیاد و فضای خالی. بیشتر زبان ها مانند جاوا اسکریپت محدودیت های زیادی را برای نحوه فرمت کد شما تحمیل نمیکنند. بهترین مفسرهای جاوا اسکریپت اهمیتی به فرمت کد شما نمیدهند. این اتفاق باعث میشود مبتدیان قالب کد خود را به صورت اتفاقی بنویسند. این اشتباه است. زیرا تورفتگی در کد یکی از راههای شناخت ساختار منطقی است. با استفاده از تب(Tab) و فضاهای خالی ما شروع و پایان دستورات, حلقه ها و تابع ها را مشخص میکنیم. و مطمئن میشویم همه چیز در جای خودش قرار دارد.

استفاده نادرست از حروف بزرگ و کوچک

بعضی از زبان ها به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند اما هر زبانی که شما انتخاب کنید با حروف بزرگ و کوچک در انتخاب نام متغیرها و تابع ها سازگار است. برنامه نویسان مبتدی اغلب در تعریف متغیرها حروف اول را بزرگ مینویسند(var Score=5;), اما بعدها که میخواند از آن استفاده کنند آن را به صورت دیگری مینویسند(if $score > 5).

استفاده از نام های نادرست در متغیرها و تابع ها

یکی از اشتباهات برنامه نویسان مبتدی در ایران استفاده از نام فینگیلیش متغیرها است. برای مثال به جای گذاشتن اسم یک متغیر با نام $place آن را با نام $makan ثبت میکنند و این عادت بدی است. یکی دیگر از عادت های بد نوشتن نام های طولانی برای توابع و متغیر ها است.

نگذاشتن مستندات

در برنامه نویسی حتی اگر شما کد را اختصاصی برای خود مینویسید باز هم باید برای آن از مستندات استفاده کنید. چون ممکن است در آینده ای نه چندان دور به آن کد احتیاج داشته باشید و آن موقع است که به جای اینکه در وقت خود صرفه جویی کرده باشید چون کد را از قبل نوشته بودید باید زمان بیشتری را نیز بگذارید تا دوباره آن را درک کنید.

ندانستن قدرت کامل زبان های برنامه نویسی

متاسفانه این عادت در شرط ها دیده میشود که به علت ندانستن تعاریفی مانند % , ! , ? و غیره کدهای خیلی طولانی نوشته میشود.

گیج شدن بین زبان های برنامه نویسی, فریم ورک ها, پلتفرم ها و IDEها

زمانی که ما شروع به یادگیری برنامه نویسی میکنیم مخصوصا زبان ها برنامه نویسی بوسیله زبان های دیگر و فریم ورک ها و پلتفرم ها بمباران میشویم. در ابتدا بدانیم که HTML  و CSS زبان برنامه نویسی نیستند. HTML یک زبان نشانه گذاری متن و CSS یک زبان استایل دهی است. آنها به مهارت بالای احتیاج دارند اما به صورت تکنیکی زبان برنامه نویسی نیستند. از این دست اشتباهات در دنیای برنامه نویسی زیاد دیده میشود.

عدم استفاده از ابزارهای اشکال زدایی

اگر شما از زبان هایی مانند Java و C# یا 3ActionScript استفاده میکنید شما باید از ابزارهای اشکال زدایی استفاده کنید. این ابزارها واقعا به شما کمک خواهند کرد. اما اگر از زبان هایی مانند Javascript استفاده میکنید به شما حق میدهیم. چون ابزار اشکال زدایی برای این زبان وجود ندارد به غیر از alert و console.

نداشتن پشتیبان(BackUp) از کدها

جمله “من حدود x ساعت برنامه نویسی کردم” نباید در فرهنگ لغات یک برنامه نویس باشد. ابزهایی هستند که به شما در پشتیبان گیری از فایلهایتان کمک میکنند برای مثال بعضی از آنها فایلهای شما را درون پوشه DropBox شما میریزند.

 

 • nayereh می‌گه:

  سلام. من آشنایی مختصری از php رو دارم.
  میخوام بصورت حرفه ای ادامه بدم کار وب رو اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم.
  میشه راهنماییم کنید.

 • elyas می‌گه:

  نداشتن بکاپ از کد ها ی عیب خیلی بزرگه که تا حالا کلی کارم رو بهم ریخته

 • م می‌گه:

  بله. یادمه مورد اول و مورد 6 رو داشتم. منتها سه ساله که تموم شده.
  عمر چقد زود میگذره…
  الان فقط استراحت میخوام! ولی وقتشو ندارم…


 • نظرات این مطلب بسته است.