15
تشکر

آشنایی با Web Component در HTML5

Web Components

Web Components

عموما در همه زبان‌های برنامه نویسی کتابخانه‌هایی به صورت آماده وجود دارند که برنامه نویسان از آن‌ها استفاده میکنند، و همینطور یک سیستمی نیز برای مدیریت کتابخانه‌ها و وابستگی‌های آن‌ها وجود دارد که کار برنامه نویسان را در نصب آن‌ها آسان میکند.

حالا همین مبحث تحت عنوان Web Component در HTML5 بوجود آمده است. شما با استفاده از Web Component میتوانید بخش‌های مختلف سایت خودتان را تحت عنوان یک Component اضافه کنید. و از این Componentها در سایت‌های دیگری نیز استفاده کنید مانند Pluginها که یکبار نوشته می‌شوند و چندین بار مورد استفاده و نصب قرار میگیرند.

Web Component خودش به چندین مبحث تقسیم میشود. به عبارتی دیگر برای اینکه شما بتوانید یک Web Component بسازید باید حدود 4 مبحث دیگر از HTML5 را یاد داشته باشید. از این 4 مبحث ما دو مبحث آن تحت عنوان Templates و HTML Import را بررسی کردیم. دو مبحث دیگر نیز با نام های Custom Elements و Shadow DOM وجود دارند که در آینده بررسی میکنیم.

اما هم‌اکنون نیز شما میتوانید از Web Component استفاده کنید. در سایت customelements.io میتوانید میتوانید Web Componentهای ساخته شده و رایگان را مشاهده و از آن‌ها استفاده کنید.

همچنین در سایت webcomponents.org میتوانید مطالب بیشتری در مورد Web Component بخوانید.

منتظر مطالب بعدی در این زمینه باشید.

 • سلامی دوباره .
  من دنبال اموزش WebGl میگردم هر سایتی میرم خوب توضیح نداده یا اینکه از وسطاش شروع کرده این رو ببینید یه انیمیشن ساخته :
  http://www.babylonjs.com/Scenes/Clouds/index.html

 • خوب بود ولی برای کسی که برنامه نویسی بلده بهتره که برنامه ها رو خودش بسازه و هیچ وقت سایت های بزرگ و معروف نمیان از پلاگین های اماده استفاده کنن بلکه خودشون تولید کننده پلاگین میشن بعد یه مدت مثلا توییتر که فریم ورک بود استرپ رو در اختیار عموم اونم به صورت رایگان قرار داده و هزارتا سایت بزرگ دیگه میشه مثال زد.
  سایتای بزرگ معمولا از کد خالص استفاده میکنن و پلاگین های پیش ساخته شده رو بررسی میکنن و معایب و مزایای اونا رو در نظر میگیرن تا پلاگین های اختصاصی خودشون رو بسازن.
  هر پلاگینی مطمئن باشید هزارتا مشکل امنیتی داره که به مرور فاش میشه و …

  • محمد جهانی می‌گه:

   اتفاقاً این موضوع برعکسه. سایت‌های بزرگ و معروف، عموماً بخش‌های بسیاریشون از ماژول‌ها و قطعه کدهای آماده است. این کدها به علت استفاده‌ی عموم تست شده‌ان و مشکلات عجیب غریبی توشون نیست. ضمناً از همه مهمتر، زمان برنامه‌نویس رو بیخودی نمیگیره. در کل، «چرخ رو دوباره اختراع نکنید، جز در مواردی که قصد یادگیری بیشتر درباره چرخ دارید.»
   پ.ن: کل کامنت نظر شخصی منه. ممکنه از دید دیگری اشتباه باشه. بعضی از وقتا اختراع دوباره چرخ نتایج خوبی داره. چرخ‌های بهتری ساخته میشن. (:

  • این جواب شما برای کارهای کوچیک درسته ولی کسی که میخواد یه سایت بزرگ بسازه نمیاد از کدهای از پیش نوشته شده استفاده کنه مثلا فیس بوک دیتا بیسش به نظر شما My SQL هست؟؟؟ خب اگه این بود تا حالا هزار بار هک شده بود.
   یا گوگل کروم موتورش رو از وبکیت چرا جدا کرد؟ اینها همه به خاطر این هست که شما وقتی کدی رو خودتون مینویسید از همه زیروبم اون کد خبر دارید. معمولا کاربران تازه وارد یا کسانی که وقت کمی دارن از کد های اماده استفاده میکنن دقت کنید من گفتم معمولا و نگفتم همیشه.
   بیشتر سایت ها و سازمان های دولتی و خصوصی بزرگ کدهاشون رو خودشون طراحی و پیاده سازی میکنن و یا با استفاده از فریم ورک ها پیاده سازی کد رو ساده میکنن.

  • محمد جهانی می‌گه:

   بله به نظر من هستش. میتونه بخشی از دیتابیسش MySQL باشه. بسیاری از وبسایت‌های معروف و پربازدید از MySQL استفاده میکردند و میکنند. بسیاری دیگه هم از DBMS های دیگه ای مثل Oracle, SQL Server, PostgreSQL, MongoDB و غیره استفاده میکنند. در این بین فقط گوگله که خودش سیستم دیتابیسشو طراحی کرده و از اون استفاده میکنه. اسمش هم Big Table هستش. در کل اینکه یه پروژه آزاد یا متن باز باشه، به خودی خود باعث مشکلات امنیتی نمیشه. اتفاقاً میتونه باعث بهبود امنیت اون هم باشه. مثال بارزش همین وردپرس هستش که شب و روز جلو چشامونه.
   بلینک پروژه‌ی اختصاصی و از پایه نوشته‌شده‌ای نیستش. یه Fork از WebCore وبکیت هستش که توسط گوگل با همکاری اپرا و یه عده دیگه نوشته شده و در مرورگرهای کروم +۲۸، اپرا +۱۵ و سایر مرورگرهای بر پایه کرومیوم مورد استفاده قرار گرفته و میگیره. اون بحث آشنایی و دونست زیر و بم هم، همه‌چیز را همگان دانند. خوندن کد پروژه‌های دیگران و نحوه‌ی پیاده‌سازی موارد لازم به صورت اصولی، چیزیه که تو مطالعه کد دیگران میشه یاد گرفت.
   این کلمه‌ی «بیشتر» جای تحقیق داره. متأسفانه وقت کافی برای تحقیق ندارم اما بسیاری از پروژه‌های دولتی و خصوصی بزرگ، از فریمورک‌ها یا ماژول‌های آماده استفاده میکنند. در کشور خودمون خیلی از سایت‌های دولتی برای سمت سرور از سیستم‌های مدیریت محتوای دات‌نت‌نیوک و یا دروپال استفاده میکنند. نمونه دروپالش هم، وبسایت پلیس فتا. (:
   یه سری لینک مفید مربوط به منابع:
   http://www.zdnet.com/webscalesql-mysql-for-facebook-sized-databases-7000027814/

   http://stackoverflow.com/questions/1113381/what-databases-do-the-world-wide-webs-biggest-sites-run-on

   http://en.wikipedia.org/wiki/Blink_%28layout_engine%29


 • نظرات این مطلب بسته است.