11
تشکر

روش جدید ReCaptcha در محافظت از سایت ها

Old reCAPTCHA

Old reCAPTCHA

ReCaptcha را شاید همه بشناسند. ReCaptcha سرویس گوگل در ارائه کپچا به تمام وبسایت ها است که در بیشتر وبسایت ها مورد استفاده قرار میگیرد.

این سرویس روش جدیدی را در نمایش کپچا به کاربران ارائه داده است که میتوان گفت آرزوی همه کاربران وب است.

در ادامه مطلب همراه ما باشید…

روش قدیمی

در روش قدیمی، مانند همه کپچاهای دیگر، تصویری حاوی کلماتی که برای کاربران وب به سختی قابل خواندن است نمایش داده میشد که عذاب آورترین کپچا بود. اما بعدها تصاویری مانند شماره پلاک به این کپچا اضافه شد که خواندن آنها بسیار ساده تر است.

Old reCAPTCHA

Old reCAPTCHA

اما روبات ها همیشه در حال پیشرفت هستند به همین دلیل گوگل روش جدیدی را ابداع کرده است.

روش جدید

خب آیا بهتر نیست که از خود کاربران بپرسیم که آیا شما روبات هستید یا خیر؟ خب گوگل هم همین کار را انجام داد. این روش با نام روش reCaptcha no captcha شناخته میشود.

New reCaptcha

New reCaptcha

طیف وسیعی از کاربران وب سایت هایی که از این API جدید استفاده میکنند میتوانند با انتخاب کردن گزینه من روبات نیستم روبات نبودن خودشان را ثابت کنند. به نظر میرسد که این راه، روش مناسبی برای جلوگیری از روبات ها نیست. اما در پشت صحنه این کلیک کردن الگوریتم های پیچیده ای در حال انجام است. تحقیقات گوگل نشان میدهد که روبات ها حتی سخترین نوع تصاویر کپچا را با دقت 99.8٪ حل میکنند که اینکار با تکیه بر هوش مصنوعی انجام میشود.

به همین دلیل گوگل تحقیقات خودش را ادامه داد تا به نتیجه رسید. با این API جدید روبات نبودن اکثر کاربران تایید میشود و کاربرانی هم که وضعیت آنها نامشخص میشود، برای آنها کپچا قبلی نمایش داده میشود.

Attemp Captcha

Attemp Captcha

اما اگر دستگاه کاربر موبایل یا تبلت باشد کپچا مخصوص این دستگاه ها به آنها نمایش داده میشود. این کپچا به این صورت است که کاربر باید عکس های مرتبط با عکس انتخاب شده را انتخاب کند که برای کاربران موبایل بسیار مناسبتر است.

reCAPTCHAs mobile-friendly

reCAPTCHAs mobile-friendly

چگونه کار میکند؟

الگوریتم جدید گوگل بر اساس رفتار کاربر پیاده سازی شده است. در واقع CheckBoxیی که به کاربران نمایش داده میشود، CheckBox واقعی نیست پس با کیبورد و عملیات مشابه آن نمیشود آن را انتخاب کرد و اینکار باید بوسیله ماوس انجام شود. الگوریتم گوگل با استفاده از رفتار ماوس، قبل، در حال کلیک کردن و بعد از کلیک کردن و گزینه های مختلف دیگر مانند چک کردن کوکی ها و روشهای مختلف دیگر، روبات نبودن کاربر را بررسی میکند.

سایت های مختلفی مانند وردپرس به API جدید مهاجرت کرده اند که شما میتوانید آنها را تست کنید. برای استفاده از این API به سایت reCaptcha گوگل بروید.

 • آروین می‌گه:

  سلام

  آقا دست شما درد نکنه خیلی باحال و جالب و خفن و مخوف و… بود

 • کپچا برای موبایلش واقعا جالبه. اما چرا باید همه عکسهای مثل اون رو انتخاب کنه؟
  نمیشه یکیش رو انتخاب کرد؟

 • شما چقد دیر به دیر پست میزارید. هر ماه حدود یکی یا دوتا پست میزارید

 • جالبه ولی همه ما این چیزا به ذهنمون میرسه نمیدونم چرا گوگل همیشه اول پیاده سازیش میکنه!!! 😐

 • استفاده کردیم واقعا عالی بود به نظرم خیلی روش خوبیه برای جایگزینی کپچا ممنون جناب شفیعی لطفا از آموزش های برنامه نویسی اندروید ما هم دیدن فرمائید متشکریم

 • بهزاد عزیزان می‌گه:

  سلام بر محسن عزیز
  بسیار جالب و خواندنی بود
  ممنون


 • نظرات این مطلب بسته است.