40
تشکر

کلمات کلیدی در PHP 7

PHP 7

PHP 7

هر زبان برنامه نویسی دارای کلمات رزرو شده‌ایی است که، برنامه نویس مجاز به استفاده از آن‌ها در کدنویسی نیست که زبان PHP هم از این قائده مستثنا نیست. زبان PHP حدود 64 کلمه کلیدی دارد که کلمات بسیار خوبی که برای نام گذاری متدهای کلاس میتواند انتخاب شود، در آن‌ها وجود دارد، بنابراین برنامه نویس از آن‌ها نمی‌تواند استفاده کند. این کلمات مانند or, and, new, list, use و کلمات دیگر.

اما در PHP 7 شما میتوانید از این کلمات نیز در کدنویسی خود استفاده کنید.

کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در نسخه‌های قبلی خطای Syntax Error را به همراه داشت، اما در نسخه جدید می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. این کلمات که قبلاً با عنوان reserved word شناخته می شدند، بعد از PHP 7 با عنوان semi-reserved نامگذاری می‌شوند.

برای مثال، در کد زیر با دو تابع با نام‌های forEach و list ساختیم که هر دوی آن‌ها جز کلمات کلیدی بودند.

در کل کلمات زیر از PHP 7 به بعد با عنوان کلمات semi-reserved شناخته می‌شوند، یعنی از آن‌ها نیز می‌توانید در کدنویسی خود استفاده کنید.

محدودیت‌ها

خب این ویژگی اضافه شده محدودیت‌هایی نیز دارد.

استفاده از کلمات semi-reserved فقط در برنامه نویس OO یا Object Oriented قابل امکان است. به معنی ساده‌تر شما فقط در داخل کلاس‌ها یا اینترفیس‌ها یا تریت‌ها می‌توانید از کلمات semi-reserved استفاده کنید.

همانطور که احتمالاً می‌دانید در حال حاضر برنامه نویسی OO دارای یک کلمه کلیدی رزرو شده است که فقط هم در OO کاربرد دارد و آن هم کلمه کلیدی class است. از این کلمه کلیدی نمی‌توانید به عنوان Constant در یک کلاس استفاده کنید. برای مثال کد زیر خطا می‌دهد.

اما کلمات کلیدی دیگر این محدودیت را ندارند.

نتیجه‌گیری

استفاده از این ویژگی جدید، برای من حداقل خیلی هیجان‌انگیز است، زیرا اسامی متدها را می‌توانیم اسامی مانند or یا and یا موارد مشابه بگذاریم. مانند مثال زیر:

این مطلب از سری مطالب، PHP 7 است
 • مهدی ربانی می‌گه:

  به قول معروف در دیزی بازه حیای گربه کجا رفته؟
  به نظر من بهتره که از این کلمات استفاده نکنیم. چون هم ممکنه اشتباها جوری استفاده کنیم که برنامه خطا و هم ممکنه خودمون و دیگران دچار اشتباه بشیم.

 • ممنون…الی و کامل و جامع بودن مطالبتوووووووووووون

 • خسته نباشید

 • آروین می‌گه:

  بسیار عالی، متشکرم

 • Abbas می‌گه:

  ممنون، موفق باشید

 • وحید می‌گه:

  تشکر به خاطر مطلب خوبتون♥
  مطمئنا تا قبل از انتشار PHP7 خیلی از امکانات, مشخصات جدید و … رو در سایت شما یاد گرفته ایم.

 • بهزاد عزیزان می‌گه:

  خیلی خوب بود محسن جان
  موفق باشی


 • نظرات این مطلب بسته است.