10
تشکر

ابزارهای یک طراح وب

طراحی وب

طراحی وب

طراحی وب مانند هر کاری نیاز به ابزار مناسب برای انجام دادن آن به بهترین نحو دارد. در این مطلب به ابزارهای مناسب و حرفه ای مورد نیاز طراحی وب میپردازیم.

طراحی قالب

اولین قدم در طراحی وب طراحی قالب سایت در یک فایل لایه باز مانند PSD در فتوشاپ است.  در این زمینه نرم افزار فتوشاپ حرف اول و آخر را میزند.

فرمت PSD معروفترین فرمت لایه باز است. PSD مخفف Photoshop Document است. این فرمت تمام المان های یک تصویر به همراه گزینه های آن در فتوشاپ ذخیره میکند که شامل masks, color soaces, layers و … است. یک فایل PSD میتواند تا حداکثر 30,000 پیکسل در عرض و ارتفاع و با حداکثر حجم 3 گیگابایت ذخیره کند. البته فرمت دیگری به نام PSB وجود دارد که میتواند تا حداکثر 300,000 پیکسل در عرض و ارتفاع و حداکثر حجم 4 اگزابایت ذخیره کند.

استفاده از فتوشاپ در طراحی وب یک امر واضح و جدانشدنی است. اما میتوان با کمک نرم افزار های دیگر این نقش را کم رنگتر کرد.

نرم افزار دیگری که در طراحی قالب استفاده میشود Adobe Illustrator است. این نرم افزار قادر به تولید تصاویر وکتور است که در طراحی فایل های SVG نقش مهمی را ایفا میکند.

 

کدنویسی

ابزارهای کد نویسی زیادی برای محیط وب وجود دارد. از نرم افزار های تجاری گرفته تا نرم افزارهای متن باز. در این مطلب به معرفی دو نرم افزار محبوب و پرقدرت میپردازیم.

نرم افزار Sublime Text یک نرم افزار بسیار پر قدرت که بیشتر زبان های تحت وب از سمت کلاینت تا سمت سرور را پشتیبانی میکند. این نرم افزار دارای امکاناتی مانند محیط Command, پشتیبانی از چند صفحه نمایش, سفارشی سازی بسیار خوب, انتخاب چندگانه, پشتیبانی از پلاگین و … است.

Sublime Text

Sublime Text

نرم افزار Aptana هم یکی دیگر از نرم افزارهای قدرتمند و هوشمند است. این نرم افزار هم از بسیاری از زبان ها پشتیبانی میکند و امکان سفارشی سازی خوبی دارد. ادیتور این نرم افزار بسیار هوشمند است که میتوانید با اضافه کردن Emmet به آن حداکثر لذت را ببرید. مطمئن باشید بسیاری از حرفه ای های دنیای تحت وب از این نرم افزار استفاده میکنند.

در ابتدای نصب این نرم افزار محیط شلوغ آن میتواند شما آزار دهد, اما به راحتی میتوانید پنل ها را ببینید و شروع به کار کنید.

Aptana

Aptana

FTP

 

نرم افزار های اتصال به FTP یکی دیگر از نیاز های یک برنامه نویس تحت وب است. با استفاده از نرم افزار ها میتوان به راحتی به سرور اتصال پیدا کرد فایل ها را دانلود یا آپلود کرده و ادیت های لازم رو آنها را انجام داد, همچنین میتوان نوع دسترسی به فایل ها را به راحتی تغییر داد. از نرم افزارهای معروف در این زمینه میتوان به Cute FTP و File Zilla اشاره کرد. اما توصیه ما استفاده از File Zilla به دلیل متن باز بودن آن است.

File Zilla

File Zilla

 

تست کردن قالب طراحی شده در مرورگرهای مختلف نیز یکی دیگر از ضرورت های یک طراح وب است. بسیاری از کاربران برای تست قالبشان در مروگرهای IE نسخه ویندوز مورد نظر را در نرم افزارهای سیستم عامل مجازی نصب میکنند. برای اینکار میتوانید از نرم افزارهای VMware یا Virtual Box استفاده کنید. که باز هم به دلیل متن باز بودن Virtual Box پیشنهاد می شود از این نرم افزار استفاده کنید.

نرم افزار IE tester هم یکی از نرم افزارهای خوب در این زمینه است. البته میتوان از سرویس های تحت وب مانند ModernIE هم استفاده کرد.

  • علی می‌گه:

    با تشکر از مطالب مفید شما


  • نظرات این مطلب بسته است.