11
تشکر

ترفند های مفید htaccess

ترفند های مفید htaccess برای بهبود وب سایت

ترفند های مفید htaccess برای بهبود وب سایت

فایل (htaccess (hypertext access یک فایل پیکربندی دایرکتوری های متفاوت است که توسط چندین وب سرور پشتیبانی می شود و به شما اجازه می دهد تا پیکربندی وب سرور را به صورت غیر متمرکز مدیریت کنید. و ما در این مقاله قصد داریم چند ترفند مهم و کلیدی را به شما کاربران گرامی گوش زد کنیم.

 

1- اضافه کردن یک اسلش به انتهای آدرس :

اضافه کردن یک اسلش به انتهای آدرس برای سئو و بارگزاری صفحات بسیار مفید است. اگر شما نیز این موضوع را باور دارید کد زیر را به  htaccess خود بیافزایید :

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteCond %{REQUEST_URI} /+[^\.]+$
RewriteRule ^(.+[^/])$ %{REQUEST_URI}/ [R=301,L]
</IfModule>

2- ذخیره سازی فایل ها (Cache) :
اغلب وب سایت ها سرعت بارگزاریشان را با ذخیره سازی فایل ها در حافظه نهان بهینه می کنند:

<FilesMatch “.(flv|gif|jpg|jpeg|png|ico|swf|js|css|pdf)$”>
Header set Cache-Control “max-age=2592000″
</FilesMatch>

3- فشرده سازی فایل ها :
اگر علاقه مندید که زمان بارگزاری صفحات را با فشرده سازی فایل ها بهینه کنید ، در اینجا یک مثال از چگونگی دستیابی به این هدف آورده ایم :

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

4- تعیین محدودیت آپلود فایل برای PHP در htaccess :
وقتی از یک هاست اشتراکی استفاده می کنید متوجه می شوید که محدودیت آپلود فایل معمولا بسیار پائین در نظر گرفته شده است به طوری که برای آپلود فایل های بزرگ دچار مشکل می شوید . برای رهایی از این مشکل کافیست از کد زیر در فایل htaccess استفاده کنید:

php_value upload_max_filesize 20M

php_value post_max_size 20M

php_value max_execution_time 200

php_value max_input_time 200

خط اول حداکثر اندازه فایل برای آپلود را مشخص می کند . دومی حداکثر اندازه داده های پست ، سومی حداکثر زمان به ثانیه است که یک اسکریپت مجاز است توسط یک تجزیه کننده اجرا شود قبل از آنکه به پایان برسد و آخری حداکثر زمان به ثانیه است که یک اسکریپت مجاز است داده های ورودی مثل فایل های آپلود شده یا داده های post و get را تجزیه کند.

5- بلاک کردن بازدید کننده های ناخواسته بر اساس دامنه ارجاع دهنده :
معمولا وب مسترها ترافیک را بلاک نمی کنند ولی اگر شما در آمارهایتان متوجه شدید که بعضی از سایت ها در ال ارسال اسپم یا ترول برای شما هستند ، نیازی نیست منتظر بیمانید تا بلاک شوند . کافیست کد زیر را  در فایل htaccess خود استفاده کنید :

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on  RewriteCond %{HTTP_REFERER} spamteam.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} trollteam.com [NC,OR]
RewriteRule .* – [F]
</ifModule>

6- تنظیم صفحه پیش فرض دایرکتوری :
اگر به دلایلی شما می خواهید  صفحه پیش فرض یک دایرکتوری متفاوت باشد ، به سادگی می توانید این کار را انجام دهید . به عنوان مثال اگر می خواهید فایل about.html  به عنوان صفحه پیش فرض دایرکتوری باشد کافیست از خط زیر در فایل htaccess خود بهره بگیرید :

DirectoryIndex about.html

7- نمایش یک صفحه خطای 404 سفارشی :
هنگامی که یک بازدیدکننده برای دسترسی به صفحاتی که وجود ندارند تلاش می کند سرور یک صفحه را با پیغام “404 صفحه مورد نظر یافت نشد ” نمایش می دهد. بعضی از سیستم های مدیریت محتوی به شما امکان استفاده از صفحه 404 سفارشی را می دهند ولی راه ساده تر این است که خط زیر را به فایل htaccess خود بیافزایید :

ErrorDocument 404 /404.html

8- تغییر مسیر دائمی 301 مطابق با اصول بهینه سازی :
در مواردی که ساختار آدرس های شما به دلیل طراحی مجدد یا انتقال سرور تغییر می کند برای تغییر مسیر صفحات قدیمی به آدرس های جدیدشان از یک راه کاربرپسند از ساختار زیر در فایل htaccess خود استفاده کنید:

Redirect 301 http://www.yoursite.com/article.html http://www.yoursite.com/archives/article

9- جلوگیری از مرور دایرکتوری :
مرور دایرکتوری ها در حالی که می تواند مفید باشد ممکن است باعث بروز برخی مشکلات امنیتی نیز بشود .برای اینکه سایت خود را کمی امن تر کنید خط زیر را به فایل htaccess خود اضافه نمایید :

Options All -Indexes

10- حفاظت لینک های داغ  با htaccess :
وجود وب سایت هایی که مطالب شما را به سرقت می برند بسیار آزاردهنده است چرا که آنها با ایجاد مطالب تکراری به رتبه گوگل شما آسیب می رسانند. ولی بدتر از آن وب سایت هایی هستند که نه تنها مطالب شما را به سرقت  میبرند بلکه به خود زحمت دانلود تصاویر و آپلود مجدد آنها را در سرور خودشان نمی دهند . به این عمل بارگزاری تصاویر از روی سرور شما لینک داغ یا hotlinking نامیده می شود که باعث به سرقت رفتن بخشی از پهنای باند شما می شود.
برای جلوگیری از این عمل کافیست  خطوط زیر را به فایل htaccess خود بیافزایید . بدیهی است که این فایل در ریشه اصلی سایت شما (yoursite.com) قرار دارد :

RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?yoursite.com/.*$ [NC]
RewriteRule .(gif|jpg|swf|flv|png)$ /feed/ [R=302,L]

جاوید خانلو

جاوید محمدخانلو هستم دانشجوی کارشناسی رشته نرم افزار ، در حال حاظر تو قزوین زندگی میکنم و تو زمینه های PHP,HTML,CSS,JQUERY,AJAX,,MYSQL,WordPress,C++,C,VB,NETWORK, فعالیت میکنم.


نظرات این مطلب بسته است.