15
تشکر

وب سایت های مبتنی بر Grid-Base

Grid Base Design

Grid Base Design

امروزه اکثر سایتها به صورت Gird بندی شده طراحی میشوند. منظور از Gird طراحی به صورت لایه ای که هر لایه دارای حد و مرز مشخص است که در کنار لایه های دیگر قرار میگیرند. سایتهایی با طراحی پیچیده و هرج و مرج دیگر از بین رفته اند و یا حداقل در حال از بین رفتن هستند. نکته ای که در طراحی های ایرانی کمتر به چشم میخورد.

لایه ها دارای حد و مرز مشخص هستند و هر کدام از دیگری جدا هستند و به صورت کاملا مدرن طراحی میشوند هرچند ممکن است که این لایه ها با چشم قابل دیدن نباشند.

اما سایت هایی نیز وجود دارند که طراحی به صورت Grid-Base را پایه سایت خود قرار داده اند و هر قسمت از این سایت ها از یک شکل هندسی معمولا مستطیل شکل تشکیل شده است. در حالی که ساده به نظر میرسند اما با این حال خیلی شیک هستند.

در ادامه با ما باشید…

در اینگونه سایتها سه نکته اساسی وجود دارد:

1-      استفاده از تصاویر به منظور ارائه مستقیم هدف به کاربر

2-      نشان دادن اطلاعات به صورت طبقه بندی شده

3-      ترکیب اجزای مختلف با هم در حالی که هر کدام از دیگری جدا است

در این مطلب به مشاهده چندی از سایت هایی که به صورت Grid-Base طراحی شده اند میپردازیم.

در هد کدام از این سایت ها نکته ای نهفته است و میتوان از آن ایده های خوبی بدست آورد.

Spazio Dipaolo

Spazio Dipaolo

Bernd Kammerer

Bernd Kammerer

Adam Hayes

Adam Hayes

Necto

Necto

Salon

Salon

Christmas Gifs

Christmas Gifs

Activation Group

Activation Group

Portal Portinari

Portal Portinari
Stefan Froescher

Stefan Froescher

National Traveller

National Traveller

My Poor Brain

My Poor Brain

Woodwork Amsterdam

Woodwork Amsterdam

امروزه کاربران میخواهند اطلاعات مورد نیازشان را به ساده ترین شکل و راحت ترین آن بدست آورند. اما این نکته بدان معنی نیست که این سایت ها طراحی جذابی ندارند. در این سایتها اشکال هندسی به بهترین صورت همراه با عکس های با کیفیت و زیبا نمایش داده میشود که دارای رنگ بندی زیبایی نیز هستند.

اگر سایت هایی ایرانی در این زمینه میشناسید بهتر است با کاربران دیگر در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

  • رضا فرشباف می‌گه:

    ممنون از مقاله مفیدتون. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از گرید ها میشه به منظم بودن حاشیه ها و فاصله های ساختار ستونها وسطر های صفحه وب که عموما با استفاده از برچسب های DIV ساخته میشن اشاره کرد که در واقع یک Blueprint رو تو طراحی برای ما ترسیم می کنه که ما می تونیم از این الگو در طراحی ساختار ستونها و سطر های صفحه وبمون استفاده کنیم.

    میشه گفت که بیش از 100 ها سیستم مبتنی بر گرید وجود داره که هر کدوم مزایا و معایب خودشو داره و اینکه کدوم سیستم برای پروژه ما مناسبه بستگی به نیازهای ما ازطراحی داره. مخصوصا تو وب فارسی که باید جهت راست به چپ یا همون RTL رو ساپورت کنه.

    بعضی از این سیستمها، Fixed-width هستند که ساختاری رو با عرض ثابت در اختیار میذارن. بعضی هاشون هم Fluid هستند که از واحد اندازه گیری درصدی به جای پیکسل استفاده می کنن.


  • نظرات این مطلب بسته است.